TEKSTY J. POLSKIadmin

„Czym, zatem, jest prawo? Prawo jest zbiorową organizacją [np. taką jak rządu, policji, sądownictwa, więziennictwa] indywidualnych osób ich naturalnych praw dla legalnej obrony.

Każdy z nas ma naturalne prawa – od Boga – do obrony swojej osoby, swojej wolności, i swojej własności. Te są trzy zasadnicze wymagania dla utrzymania życia, i zachowanie z któregokolwiek z nich jest całkiem zależne od zachowania dwu pozostałych. Czym są nasze uzdolnienia jeśli nie rozszerzeniem naszej indywidualności? I co to jest własność jeśli nie rozszerzeniem naszych uzdolnień?

Skoro każdy człowiek ma prawo obrony – nawet przez użycie siły fizycznej – swojej osoby, swojej wolności, i swojej własności, zatem rozumie się, że grupa ludzi ma prawo zorganizowania i wspomagania wspólnej władzy dla ochrony wyżej wspomnianych praw ustawicznie. Zatem zasada kolektywnego prawa – uzasadnienie jego istnienia, jego prawowitość – oparta jest na indywidualnym prawie. I wspólna władza, która ochrania to kolektywne prawo nie może logicznie biorąc, mieć jakiegokolwiek innego celu lub jakiejkolwiek innej misji niż ta dla której ona działa jako zastępca.

Tak, skoro indywidualny człowiek nie może legalnie używać siły przeciwko osobie, wolności, lub własności drugiego indywidualnego człowieka, zatem wspólna władza – dla tego samego powodu – nie może być legalnie użyta do zniszczenia osoby, wolności, lub własności indywidualnego człowieka lub grup.

Takie zdeprawowanie władzy byłoby, w obu wypadkach, przeciwne do naszych zamierzonych celów. Siła została nam dana dla obrony naszych własnych indywidualnych praw. Kto ośmieli się powiedzieć, że siła została nam dana dla zniszczenia równych praw naszych braci? Skoro żaden indywidualny człowiek działając osobno nie może użyć siły do zniszczenia praw innych, czy nie trzeba rozumieć, że ta sama zasada także dotyczy wspólnej siły, która jest niczym więcej niż zorganizowaną kombinacją indywidualnych sił?

Jeśli to jest prawda, zatem nic nie może być bardziej jasne niż to: Prawo jest organizacją naturalnych praw dla legalnej obrony. Jest stosowaniem wspólnej siły w zastępstwie sił indywidualnych. I ta wspólna siła może czynić tylko to, do czego indywidualne siły mają naturalne i legalne prawo czynić: chronić osoby, wolności, i własności; dla utrzymania prawa dla każdego, i powodowania aby sprawiedliwość rządziła wśród nas wszystkich.”

( Frédéric Bastiat „Prawo” 1850 r. Tłumaczenie: Józef Emil 1986 r. )


Fryderyk BastiatMateriały audiowizualne – czytane teksty Fryderyka Bastiata są dostępne na stronie menu głównego – F.BASTIAT ( proszę kliknąć TUTAJ).

Okładka finał

Miło mi poinformować, że wydawnictwo Prohibita wydało na początku 2016 r. książkę „Pamflety” Fryderyka Bastiata. Można ją zakupić w księgarni internetowej ( oraz w sklepie ) Multibook.

Frédéric Bastiat – „Prawo” 1850 r. ( audiobuk / wideobuk )

Plik audio mp3 ( 225 MB ) : Fryderyk Bastiat – Prawo
Ponieważ plik jest duży, odtwarzacz na dysku Google nie działa. Proszę pobrać plik ( ikona strzałki do dołu ).

Nowości:
1. Miło mi przekazać w Twoje ręce Czytelniku pierwsze polskie tłumaczenie pamfletu Fryderyka Bastiata pt. „Rabunek a Prawo” z 1850 r. w tłumaczeniu p. Mariana Miszalskiego. Tekst nic nie stracił na swojej aktualności. Plik PDF można pobrać TUTAJ, plik EPUB TUTAJ, plik MOBI TUTAJ. Życzę przyjemnej lektury!

Okładka Rabunek a Prawo finał 13.05.2015 r2. Z prawdziwą przyjemnością przedstawiam tekst Fryderyka Bastiata z 1847 r. pt. „Utopista” w tłumaczeniu z 2015 r. p. Mariana Miszalskiego. Błyskotliwe propozycje Autora na razie niestety pozostają utopią. Może Polska będzie pierwszym krajem, który je zastosuje ? Zachęcam do pobrania pliku PDF na swój komputer i odtwarzanie go w programie Adobe Reader – w wersji X lub nowszej. Życzę miłej lektury. Książkę w PDF można pobrać TUTAJ. W formacie EPUB – TUTAJ. W formacie MOBI – TUTAJ.

Utopista - ramka


 3. Frédéric Bastiat – „Matura i Socjalizm”  ( PDF 630 kB ) 2014 r.

Matura i socjalizm - po kompresji dokument

Pierwsze tłumaczenie i wydanie w języku polskim wartościowej książki Fryderyka Bastiata pt. „Matura i Socjalizm”. Autor krytykuje przywilej nadawania stopni naukowych przez państwo, co powoduje uzależnienie szkolnictwa od aktualnej władzy w każdym okresie historycznym. Ma to często tragiczne konsekwencje. Książkę można pobrać TUTAJ.
W kontekście tematyki książki Bastiata „Matura i Socjalizm” warto przeczytać interesujący artykuł p. red. Aleksandra Pińskiego z tygodnika „Uważam Rze” pt. „Szkoły masowego rażenia” – w trzech częściach:
Cz. 1 z 3
Cz. 2 z 3
Cz. 3 z 3


4. Frédéric Bastiat „Harmonie ekonomiczne” wyd. 2014 r. – PDF z kompletem skanów wysokiej jakości oryginalnego wydania z 1867 roku, w tłumaczeniu na język polski Eweliny Ahrens. ( PDF 261 MB ).
Ponieważ plik PDF jest duży, pojawia się na początku pobierania z Dysku Google komunikat:  „Ups! Podczas wyświetlania podglądu tego dokumentu wystąpił problem.” Zachęcam, aby to zignorować i kontynuować. Następnie pojawia się komunikat: „Dysk Google nie może przeskanować tego pliku w poszukiwaniu wirusów. Frédéric Bastiat – Harmonie Ekonomiczne.pdf przekracza maksymalny rozmiar pliku, który możemy przeskanować. Czy wciąż chcesz pobrać ten plik?” Zachęcam, aby kliknąć „Pobierz mimo to.” Pobieranie, przy prędkości 6 MB na sekundę trwa około 5 minut. Książka zawiera zakładki do poszczególnych rozdziałów widoczne w programie Adobe Reader.
Plik PDF jest gotowy do pobrania z Dysku Google administratora strony TUTAJ. 

Harmonie ekonomiczne - kompresja dokument


Klasyka:
Frédéric Bastiat – Prawo  ( PDF 2007 r. 680 kB )

Bastiat - Prawo - baner

_____________

Frédéric Bastiat – Przeklęty pieniądz  ( PDF 2006 r. 490 kB )
Książka w PDF „Przeklęty pieniądz” Fryderyka Bastiata z 1849 r. – tym razem komplet skanów wysokiej jakości pierwszego polskiego wydania z 1865 r. Plik PDF 16,5 MB można pobrać TUTAJ 
Frédéric Bastiat – Mały wybór pism ( PDF 2008 r. 850 kB ) 
Frédéric Bastiat – Harmonie ekonomiczne  ( PDF 2006 r. 3,5 MB )

W roku 1850 ukazała się książka „Gratuité du Credit” – 14 listów polemicznych pomiędzy Fryderykiem Bastiatem a P.J. Proudhonem. Część z tych listów została przetłumaczona na język polski przez p. Aleksandra Palkę i opublikowana na stronie Instytutu im. Ludwiga von Misesa w roku 2006.

Gratuite du credit

List pierwszy. Od F.C. Chevégo, redaktora „Głosu Ludu” („La Voix du Peuple”) do Frédérica Bastiata.
List drugi. Od Frédérica Bastiata do redakcji „Głosu Ludu”.
List trzeci. Od P.J. Proudhona, redaktora „Głosu Ludu” do Frédérica Bastiata.
List czwarty. Od Frédérica Bastiata do P.J. Proudhona, redaktora „Głosu Ludu”.

Książki w postaci „papierowej” wydane w języku polskim od 1986 r:
Frédéric Bastiat – „Prawo”. Podstawy racjonalnej i sprawiedliwej organizacji państwa. Tłumaczenie: Józef Emil. Wydawcy: Bogumiła i Kazimierz J. Rzepowie 1986 r.

Prawo 1986 po kompresji

______________

Frédéric Bastiat – „ Co widać i czego nie widać” z przedmową Jana Winieckiego. Tłumaczenie: Piotr Stachura. Wydawcy: Instytut Liberalno – Konserwatywny oraz Wydawnictwo Dextra 2003 r.

Co widać po kompresji

______________

Frédéric Bastiat – „Prawo” z przedmową Stanisława Michalkiewicza. Tłumaczenie: Gabriela Dziaczkowska. Wydawcy: Instytut Liberalno – Konserwatywny oraz Wydawnictwo Dextra 2003 r.

Prawo 2003 po kompresji

_______________

Frédéric Bastiat – „Państwo” z przedmową Stanisława Michalkiewicza oraz wprowadzeniem Jana Kłosa. Tłumaczenie: Jan Kłos . Wydawca: Instytut Liberalno – Konserwatywny oraz Fijorr Publishing Co. 2006 r.

Państwo po kompresji

_______________

Frédéric Bastiat „Co widać i czego nie widać.” Wydawnictwo Prohibita 2014 r. Książka dostępna w księgarni Multibook.pl 

_______________

Frédéric Bastiat „Dzieła zebrane”. Wydawnictwo Prohibita 2009 r. Dwutomowa edycja dostępna w księgarni Multibook.pl 

Dzieła zebrane - okładka

_______________

Audiobook:
Frédéric Bastiat – „Lekcja zdrowego rozsądku”. Wydawnictwo Prohibita. Audiobook dostępny w księgarni Multibook.pl  
Niektóre materiały z powyższego audiobooka są dostępne TUTAJ 

________________

Ebooki z książkami Fryderyka Bastiata. Wydawnictwo Prohibita, dostępne w księgarni Multibook.pl :
Frédéric Bastiat „Sofizmaty ekonomiczne” 
Frédéric Bastiat „Państwo” 
Frédéric Bastiat „Co widać i czego nie widać” 
Frédéric Bastiat „Prawo”