F.BASTIATadmin

„Dzisiejsi pisarze – specjalnie ci z socjalistycznej szkoły myślenia – opierają ich różnorakie teorie na podstawie wspólnej hipotezy: Oni dzielą ludzkość na dwie części. Ludzie ogólnie – z wyjątkiem pisarza samego – tworzą pierwszą grupę. Pisarz sam zupełnie, tworzy drugą część i najbardziej ważną grupę. Niewątpliwie jest to najfatalniejszym i najbardziej zarozumiałym wyobrażeniem, jakie kiedykolwiek pojawiło się w ludzkim mózgu!

Faktycznie, ci pisarze mówiąc o publicznych sprawach zaczynają od założenia, że ludzie nie mają w sobie żadnych środków orientacji; żadnej pobudki do działania. Pisarze przyjmują, że ludzie są bezwładną materią, biernymi cząsteczkami, nieruchomymi atomami, w najlepszym wypadku rodzajem roślinności obojętnej na jej własny sposób bycia. Przyjmują, że ludzie są podatni do kształtowania – wolą innych – w nieskończenie różne kształty, więcej lub mniej symetryczne, artystyczne i udoskonalone. Ponadto, nie jeden z tych pisarzy na temat rządowych spraw nie waha się wyobrazić sobie, że on sam – pod tytułem organizatora, odkrywcy, ustawodawcy, lub fundatora – jest tą wolą i ręką, tą uniwersalną napędową siłą, tą tworzącą siłą, której wzniosłą misją jest kształtować te porozrzucane materiały – osoby – w społeczeństwo.

Ci socjalistyczni pisarze patrzą na ludzi w ten sam sposób jak ogrodnik patrzy na swoje drzewa. Tak jak ogrodnik kapryśnie kształtuje drzewa w piramidy, parasole, sześciany, wazy i inne formy, właśnie tak robi socjalistyczny pisarz – dziwacznie nadaje kształt człowiekowi w grupy, serie, ośrodki, podośrodki, plastry miodowe, zespoły pracy i inne odmiany. I tak jak ogrodnik potrzebuje siekier, sekatorów, piłek i nożyc do strzyżenia jego drzew, właśnie tak samo socjalistyczny pisarz potrzebuje siły, którą może znaleźć tylko w prawie dla strzyżenia ludzkich istot. Do tego celu, wynajduje on taryfowe prawa, podatkowe prawa, zapomogowe prawa i szkolne prawa.”

( Frédéric Bastiat „Prawo” 1850 r. Tłumaczenie: Józef Emil 1986 r. )

Frédéric Bastiat – „Prawo” 1850 r. ( audiobuk / wideobuk )

Frédéric Bastiat – Petycja fabrykantów świec, kaganków, lamp, kandelabrów, reflektorów, szczypiec do objaśniania świec, gasideł oraz producentów łoju, oliwy i spirytusu do parlamentarzystów.

Frédéric Bastiat – Rozbita szyba

Frédéric Bastiat – Poborca podatkowy

Frédéric Bastiat – Dwie siekiery

Frédéric Bastiat – Równowaga handlowa

Frédéric Bastiat – Chińska historia

Frédéric Bastiat – Cła zróżnicowane